پالت چوبی چیست و چه کاربردی دارد؟

پالت چوبی چیست و چه کاربردی دارد؟

  • admin
  • بهمن ۱۳, ۱۳۹۷
  • مقاله
  • دیدگاه‌ها برای پالت چوبی چیست و چه کاربردی دارد؟ بسته هستند

پالت‌ها سازه‌هایی محکم هستند و در صنایع مختلف برای حمل و نقل به کار می‌روند. جنس این پالت‌ها می‌تواند از چوب، پلاستیک، مواد بازیافتی و یا فلزات مختلف باشد. در صنایع مختلف نیاز به حمل و نقل‌های درون کارگاهی و بیرون کارگاهی باعث شد تا سازندگان به فکر تولید و ساخت پالت بیفتند. این پالت‌ها بسته به نیاز مشتریان در دو نوع سبک و سنگین تولید می‌شوند. اولین و مهم‌ترین مزیت پالت‌ها قابلیت حمل آن توسط لیفتراک، جک پالت و جرثقیل می‌باشد. پالت‌های پلاستیکی و چوبی از انواع متنوع و شایع پالت‌ها هستند. با استفاده از پالت‌ها علاوه بر محافظت کالاها در حین حمل و نقل و ایجاد دقت در حمل بار نوعی دسته بندی و طبقه بندی برای کالاهای خود ایجاد خواهید کرد.

پالت چوبی چیست ؟

این پالت‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و تنوع زیادی دارند. تنوع در جنس و طراحی از عوامل تنوع در این پالت‌ها هستند و باعث تفاوت در مقاومت و استحکام آن‌ها می‌شوند. یکی از نیازهای کارخانجات و شرکت‌ها امنیت و داشتن سرعت بالا در حمل و نقل است؛ همین نیاز باعث شده تا مصرف پالت‌ها توسط کارخانجات و شرکت‌ها افزایش یابد. پالت‌های چوبی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند اما اندازه‌های رایج آن ۸۰×۱۲۰، ۱۰۰×۱۰۰ و ۱۱۰×۱۱۰ می‌باشد. پالت‌های چوبی مزایایی دارند از آن جمله می‌توان به سهولت در پروسه ساخت، قابلیت تعمیر آن، قابلیت بازیافت و استحکام و مقاومت آن اشاره کرد. جعبه چوبی، جعبه پالت و کریت از انواع محصولات حمل و نقل هستند که با پالت چوبی اشتباه گرفته می‌شوند. این محصولات کاربردها و طراحی‌های متفاوتی نیز دارند.

 

جعبه پالت (پالت باکس، کریت چوبی)

یکی از وسایل حمل و نقل که گاها با پالت چوبی اشتباه گرفته می‌شود جعبه پالت است. جنس این جعبه تماما از جنس چوب خام است. جعبه پالت عموما برای حمل بارهای سنگین مانند سنگ و موزائیک یا میوه‌هایی مانند هندوانه استفاده می‌شود. از مزایای این نوع پالت چوبی قیمت نسبتا ارزان و مقاومت بالای آن است. یکی از مواردی که در قیمت این پالت نقش دارد این است که بسته به نوع محموله‌ای که در آن استفاده می‌شود طراحی می‌گردد و بنابراین برروی قیمت این محصول تاثیر مستقیم دارد.

 

جعبه چوبی

یکی دیگر از محصولاتی که عموما به طور اشتباه برروی آن عنوان پالت چوبی گذاشته می‌شود جعبه چوبی است. این سازه با لیفتراک قابل حمل است و در مقابل فشار و ضربه مقاوم است و به صورت جعبه‌ای در بسته ساخته می‌شود. جنس بدنه‌ای که این جعبه با آن ساخته می‌شود می‌تواند از ورق چندلا، چوب خام، ورق ام دی اف یا سایر ورق‌های چوبی باشد. اتصالات بدنه توسط قاب چوب یا یراق آلات صنعتی مخصوص ایجاد می‌شود. محصولات در این جعبه‌ها حداکثر امنیت را در مقابل ضربه و آسیب دارند.